Dlaczego możesz mieć różne objawy

Aby to zrozumieć, warto poznać anatomię dna miednicy.

Dno miednicy to wiele mięśni rozciągających się pomiędzy spojeniem łonowym z przodu a kością krzyżową z tyłu oraz kośćmi miednicy i biodrowymi od boków. Porównywanie ich do „hamaka” to uproszczenie tematu, gdyż jest to kilka warstw mięśni, których włókna układają się pod różnymi kątami nachylenia i przebiegają w wielu kierunkach. Jest to więc trójwymiarowa siatka. Przez nią przebiegają nerwy, między innymi splot krzyżowy – swoista arteria komunikacyjna dla nerwów dolnej połowy ciała. Są tu też nerwy sromowe (odpowiedzialne za czucie w obrębie warg sromowych), udowo – płciowy (unerwiajacy między innymi łechtaczkę / prącie).

Na mięśniach, podtrzymywane od góry przez więzadła, opierają się: pęcherz, jelita, u kobiet – macica. Tędy przebiegają więc ujścia tych układów: moczowo – płciowego i pokarmowego.

Wszystkie te narządy oraz mięśnie z ich powięziami, nerwy, więzadła, są skumulowane w małej przestrzeni miednicy. Dlatego dysfunkcja jednego z elementów (na przykład obrzęk jednego z mięśni lub jego zerwanie) na zasadzie domina powoduje przemieszczenie się pozostałych elementów – a więc ich ucisk, naciąganie itp.

Często zauważa się więc zespół zaburzeń dna miednicy, gdzie wiele schorzeń występuje jednocześnie, lub kolejne dołączają do już istniejących. Czasem jedno schorzenie ustępuje, a pojawia się inne – co wydaje się paradoksalne, a wynika ze zmian, jakie następują w funkcjonowaniu dna miednicy.

NARZĄDY DNA MIEDNICY U KOBIET

... I U MĘŻCZYZN

Narządy miednicy i ich funkcje

Narządy znajdujące się nad mięśniami dna miednicy są funkcjonalnie z mini powiązane. To znaczy: ich prawidłowe działanie jest zależne od stanu mięśni a także nerwów, powięzi i więzadeł dna miednicy. Prawidłowa praca dna miednicy jest więc konieczna do prawidłowej pracy tych narządów – choć nie jest jedynym czynnikiem, który to gwarantuje.

Zobacz, jak zdrowe dno miednicy ma wpływ na poszczególne narządy:

  • Pęcherz – kontrolowanie oddawania moczu, siły i częstotliwości odczuwania parcia na mocz.
  • Układ rozrodczy u kobiet – prawidłowe miesiączki i owulacje; odpowiednie podtrzymywanie szyjki macicy w czasie ciąży; odpowiednie rozwieranie się jej w czasie porodu i prawidłowe wstawianie się główki dziecka.
  • U obu płci: odczuwanie satysfakcji seksualnej, możliwość osiągnięcia orgazmu; dobre czucie współżycia, brak bólu, dyskomfortu; u mężczyzn: panowanie nad aktem seksualnym.
  • Dolny odcinek jelita: łatwe oddawanie stolca, panowanie nad oddawaniem gazów i stolca.