Wizyta

OD CZEGO ZALEŻY SKUTECZNOŚĆ TERAPII?

Gdy fizjoterapeuta zna dobrze pacjenta – Dzięki zebraniu szczegółowego wywiadu oraz dokładnemu badaniu możliwe jest dobranie najbardziej skutecznej strategii terapii.

Jeśli pacjent stosuje się do zaleceń fizjoterapeuty. – Bardzo ważna część terapii to „zadania domowe”, którymi mogą być: dbanie o prawidłowe nawyki, zalecone ćwiczenia rozciągające całego ciała czy wzmacniające dno miednicy.

Kiedy pacjent nie szkodzi sobie. Ważnym elementem wywiadu jest opowiedzenie, jakie sporty się uprawia, jaką wykonuje pracę. Czasem nieświadomie pacjent / pacjentka przeciąża dno miednicy, co nasila dolegliwości. Pełen efekt terapii to możliwość powrotu do wszystkich aktywności sportowych, które pacjent lubi. Jednak w przypadku uszkodzeń mięśni dna miednciy czy ich dużego osłabienia, wymaga to cierpliwości i wytrwałości

Czego się spodziewać ?

Fizjoterapeuta przeprowadza dokładny wywiad, aby rozpoznać wszystkie występujące schorzenia . Następnie pacjent, pacjentka jest dokładnie badany, badana. Jednocześnie wykonywane są zabiegi manualne mające zniwelować ból ujawniony w czasie badania, przywrócić prawidłowe napięcie mięśni.

JAKIE ZABIEGI WYKONUJEMY?

U kobiet,które rozpoczęły współżycie, przeważnie wykonywane są zabiegi przezpochwowe.

U mężczyzn fizjoterapeuta Michał Koszla prowadzi terapię przezodbytniczną.

U kobiet – dziewic oraz u dzieci i młodzieży wykonywane są zabiegi zewnętrzne.

Czasem przydatne są dodatkowo (lub zamiennie) zabiegi manualne w obrębie bioder, kości krzyżowej, nóg.

Same zabiegi są nieprzyjemne, bywają bolesne. Pacjent w każdej chwili może poprosić o przerwę  w zabiegu.

Większość pacjentów potrzebuje serii kilku – kilkunastu zabiegów, gdyż nie jest możliwe przeprowadzenie terapii wszystkich mięśni, nerwów w czasie jednej wizyty.

W przypadku dużego bólu, napięcia wobrębie dna miednciy sugerujemy cykl zabiegów powtarzanych często (raz w tygodniu, jeśli możliwe – nawet częściej)

Jeśli jest to potrzebne – fizjoterapeuta uczy prawidłowego treningu mięśni. Czasem, gdy mięśnie są osłabione tak bardzo, że pacjent, pacjentka nie potrafi ich zacisnąć, proponowane jest wypożyczenie elektrostymulatora.

Jak się przygotować ?

Na pierwszą wizytę prosimy wziąć wynik badania moczu, jeśli było robione w ostatnich 2 tygodniach; w przypadku kobiet – robione ostatnio posiew z pochwy, cytologia. Po przebytych operacjach, szczególnie w obrębie miednicy i jamy brzusznej – wypisy. Dodatkowo wszelkie posiadane opisy z konsultacji od ginekologa (lub androloga), urologa, proktologa oraz zdjęcia RTG, TK, rezonans czy USG.

Jeśli pacjent / pacjentka nie mieli wykonywanych tego typu badań, fizjoterapia jest możliwa. Jednak być może w jej trakcie fizjoterapeuta poprosi o konsultacje lekarskie lub wykonanie badań laboratoryjnych.

Wizyta w czasie miesiączki jest możliwa. Jedynie w przypadku bardzo obfitego lub bardzo bolesnego okresu, zalecamy zmianę terminu.

Jeśli to możliwe, zalecamy kobietom, szczególnie z bolesnymi miesiączkami, wizyty w pierwszej fazie cyklu.

INFEKCJA

Bardzo prosimy o odwołanie wizyty w przypadku infekcji ogólnej lub infekcji pęcherza czy dróg rodnych.

WAŻNE

Jeśli jakieś zaburzenie, lub pogorszenie stanu wystąpiło nagle, dzwoniąc do gabinetu prosimy o tym powiedzieć – aby nasza rejestratorka znalazła możliwie szybki termin wizyty.

UBRANIE NA WIZYTĘ.

Prosimy mieć na sobie niekrępującą bieliznę oraz wygodne, nie krępujące ruchów spodnie i koszulkę. Taki strój przydaje się do oceny całej sylwetki, bólu w obrebie miednicy, pleców, brzucha. Do badań i terapii wewnętrznych pacjentki i pacjenci dostają od nas jednorazowe „spódniczki” ginekologiczne.