Obniżenie narządów odczuwanie ciężaru w pochwie
Bywa zauważane przez kobiety po porodzie lub po menopauzie jako uczucie dyskomfortu, ciała obcego w pochwie. Innym objawem są bóle krzyża lub podbrzusza, pojawiające lub nasilające się po wysiłku. Bardziej nasilone obniżenie ścian pochwy czy szyjki macicy to widoczne ich wysuwanie.
Ważna uwaga: zdarza się, że kobiety, które nigdy nie rodziły, również mają obniżenie ścian pochwy, cewki, pęcherza, szyjki macicy. Dzieje się tak, gdy więzadła i powięzi, które podtrzymują te struktury są często przeciążane: poprzez koniecznośc dźwiagania ciężarów w pracy lub poprzez tak modne ostatnio sporty siłowe (podnoszenie sztang, crossfit) czy aktywności z częstymi podskokami – jak na przykład trampolina. Według wielu autorów badań kobiety, które narażają się na takie przeciążenia, powinny być informowane o ryzyku obniżenia narządów, nietrzymania moczu, gazów oraz, naszym zdaniem, wszystkich innych zaburzeń dna miednicy oraz – szczególnie panie – zawodowi sportowcy – powinne mieć zapewnioną fizjoterpię dna miednciy jako profilaktyka i wczesne leczenie dolegliwości.
Po wykluczeniu przyczyn strukturalnych (liczne zerwania mięśni, więzadeł) fizjoterapia prowadzi do poprawy a często całkowitego wyleczenia, co pozwala uniknąć operacji. W wielu krajach Europy, fizjoterapia jest obowiązkowo zalecana przed podjęciem decyzji o operacji. A według międzynarodowych standardów fizjoterapia dna miednicy powinna być również zalecana zawsze po odbytej operacji, dla wzmocnienia, przedłużenia jej efektów.
Fizjoterapia w obniżeniu narządów – ścian pochwy, szyjki macicy – ma za zadanie przywrócić prawidłowe napięcie mięśni, które stanowią podporę narządów wewnętrznych. Bardzo ważne jest też przeanalizowanie, jakie czynności wykonywane przez pacjentkę zbytnio obciążają jej dno miednicy oraz jak można to zmienic, aby poprawa była szybsza i trwała.