Fizjoterapia uroginekologiczna: bolesne, obfite miesiączki; bolesne owulacje
Przy bolesnych miesiączkach czy owulacjach warto najpierw wykluczyć przyczyny organiczne – na przykład endometriozę, guzy, mięśniaki, torbiele. Jednak jeśli ginekolog nie widzi żadnego schorzenia, warto spróbować fizjoterapii dna miednicy.
Endometrioza to choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia ginekologicznego. Często jest wspomagana dietą. Warto zauważyć, że dotyka ona coraz młodszych kobiet – już nawet nastolatek, które nigdy nie były w ciąży. W przypadku bardzo bolesnych miesiączek nie można więc winy zrzucać na „tyłozgięcie macicy” czy bagatelizować problemu, lecz wprowadzić diagnostykę. Fizjoterapia nie zastąpi skalpela, jeśli jest on konieczny. Może natomiast zmniejszyć odczuwany ból do czasu operacji lub wspomóc jej efekty.
Bywa natomiast, że bolesne miesiączki czy owulacje pojawiają się jakiś czas po urazie – szczególnie w obrębie miednicy czy nóg. Wówczas jest duże prawdopodobieństwo, że ból taki jest wynikiem spięcia w obrębie dna miednicy – i wówczas fizjoterapia na ogół prowadzi do trwałego wyleczenia.