Narządy dna miednicy

Mówienie o samych mięśniach Kegla – czyli w uproszczeniu zwieraczach cewki i odbytu, jest zawężeniem tematu. Dno miednicy to wiele mięśni rozciągających się pomiędzy spojeniem łonowym z przodu a kością krzyżową z tyłu oraz kośćmi miednicy i biodrowymi od boków. Jest to kilka warstw mięśni, których włókna układają się pod różnymi kątami nachylenia i przebiegają w wielu kierunkach. Jest to więc trójwymiarowa siatka. Przez nią przebiegają nerwy, między innymi splot krzyżowy – swoista arteria komunikacyjna dla nerwów dolnej połowy ciała . Na mięśniach, podtrzymywane od góry przez więzadła, opierają się: pęcherz, jelita, u kobiet – macica. Tędy przebiegają więc ujścia tych układów: moczowo – płciowego i pokarmowego.

Wszystkie te narządy oraz mięśnie z ich powięziami, nerwy, więzadła, są skumulowane w małej przestrzeni miednicy. Dlatego dysfunkcja jednego z elementów (na przykład obrzęk jednego z mięśni) na zasadzie domina może spowodować różne schorzenia (opisane we wskazaniach).

Często zauważa się więc zespół zaburzeń dna miednicy, gdzie wiele schorzeń występuje jednocześnie, lub kolejne dołączają do już istniejących. Czasem jedno schorzenie ustępuje, a pojawia się inne – co wydaje się paradoksalne (a wynika ze zmian, jakie następują w funkcjonowaniu dna miednicy).

Narządy miednicy i ich funkcje

Narządy znajdujące się nad mięśniami dna miednicy są funkcjonalnie z mini powiązane. To znaczy: ich prawidłowe działanie jest zależne od stanu mięśni a także nerwów, powięzi i więzadeł dna miednicy. Prawidłowa praca dna miednicy jest więc konieczna do prawidłowej pracy tych narządów – choć nie jest jedynym czynnikiem, który to gwarantuje.

  • Pęcherz – kontrolowanie oddawania moczu, siły i częstotliwości odczuwania parcia na mocz.
  • Układ rozrodczy u kobiet – brak bolesności owulacji i miesiączek; odpowiednie podtrzymywanie szyjki macicy w czasie ciąży; odpowiednie rozwieranie się jej w czasie porodu i prawidłowe wstawianie się główki dziecka
  • U obu płci: odczuwanie satysfakcji seksualnej, możliwość osiągnięcia orgazmu; u mężczyzn: panowanie nad aktem seksualnym
  • Odpowiednia praca jelit; łatwe oddawanie stolca, panowanie nad oddawaniem gazów i stolca
Share on facebook
Facebook

Pozostałe artykuły